Blog KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA OD KUCHNI

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników? Czas na rewolucję w sposobie pracy

Wczoraj miałam okazję wziąć udział w wirtualnym Bootcamp zorganizowanym przez międzynarodową agencję komunikacji wewnętrznej Poppulo. Było naprawdę ciekawie. Zobaczcie, co zabrałam stamtąd dla siebie ze świetnej prezentacji Pima de Morre o zmianie podejścia do tego, jak funkcjonują obecnie firmy.

Potrzebujemy rewolucji w pracy
Pim de Morre z niderlandzkiej agencji Corporate Rebels to dopiero ma pracę. Wraz ze swoim kolegą rzucił pracę, podróżuje po świecie od kilku lat i rozmawia z przedstawicielami wyjątkowych firm. Odwiedził już ponad 150 pionierskich firm, gdzie przeprowadził ponad 1000 wywiadów. Odwiedza organizacje, które odchodzą lub już odeszły od tradycyjnego modelu pracy i zarządzania. Swoje podróże i spostrzeżenia po spotkaniach opisuje na blogu, w książce, a podczas prezentacji na Poppulo Bootcamp opowiedział o wnioskach, jakie z tych rozmów wyciągnął.

Jakie są postępowe organizacje? Co robią najlepsze (i to nie są te najbardziej znane) firmy na świecie, by działać sprawniej, wydajniej i mieć bardziej zaangażowanych pracowników?

Odpowiedź jest na slajdzie poniżej.

 
Slajd z prezentacji Pima z Corporate Rebels na Poppulo Bootcamp

Corporate Rebels sformułowali 8 trendów, które zaobserwowali w tych firmach:
1.    Odejście od zysków na rzecz celu i wartości. Jeśli Twoi pracownicy wiedzą, rozumieją i czują, po co działa firma, po co są w niej oni i w jakim kierunku mają iść, będą bardziej zaangażowani.
2.    Zapomnij o hierarchii – czas na współpracę zespołową.

3.    Powinniśmy odejść od zarządzania firmą przez liderów. Oni mają wspierać pracowników, a nie podejmować decyzje na górze, kaskadować je niżej i sterować całością.
4.    Planowanie działań zabiera za dużo czasu. Powinniśmy odejść od tego na rzecz eksperymentowania. Agile się tu kłania.

5.    Zasady i kontrolowanie ich przestrzegania zabierają za dużo czasu. Mamy w firmach procedury na wszystko, a ich przestrzeganie i kontrolowanie jest stratą czasu i energii. Stop. Czas na zaufanie i wolność działania. Na tym powinniśmy się skupić – tego powinnyśmy uczyć naszych pracowników.
6.    Centralne zarządzanie nie działa, oddajmy władzę ekspertom i specjalistom na niższych szczeblach. Oni znają się na tym, co robią. + patrz p. 3.

7.    Transparentność w miejsce tajemnic, wtedy pracownicy lepiej będą rozumieć, co dzieje się w firmie i na podstawie tego łatwiej będą podejmować lepsze decyzje.
8.    Nie opisy stanowisk, ale skupianie się na talentach pracowników, na tym, co w nich najlepsze i danie im przestrzeni na wykorzystanie tego.

Ale czy to działa?  
Dlaczego powinniśmy zmierzać w takim kierunku? Bo to, jak pracujemy obecnie, jak firmy są zorganizowane, nie działa. 67% pracowników jest niezaangażowanych, a 18% aktywnie niezaangażowanych – tzn. działają na niekorzyść firmy, kopiąc pod nią dołki, sabotując swoją pracę. To w sumie daje 85%! To już nie jest alarmujący wynik. To jest dramatyczny wynik wymagający natychmiastowych zmian.


Slajd z prezentacji Pima z Corporate Rebels na Poppulo Bootcamp

A jakie efekty mają firmy, które działają wg tych 8 trendów wyróżnionych przez Corporate Rebels:
•    szybciej reagują na to, co dzieje się wokół
•    wyższe zadowolenie z pracy wśród pracowników
•    wyższa satysfakcja klientów
•    pracownicy częściej czują się jak przedsiębiorcy, ponieważ oddaje się im odpowiedzialność
•    szybciej podejmowane są decyzje
•    w jednym z podanych podczas prezentacji przykładów Pim opowiadał o firmie, która dzięki takim zmianom obniżyła koszty działania aż o 67%!

Corporate Rebels napisali też książkę na ten temat. Już ja zamówiłam. Może warto, abyście podrzucili ją Waszym szefom? Znajdziecie ją na ich stronie corporaterebelsbook.com.

******

Sprawdźcie też:
Facebooka bloga @blogkwok,  LinkedIn (zapraszam do sieci kontaktów) i na Twittera @maja_biernacka
szkolenia otwarte z komunikacji wewnętrznej (także online)
• newsletter – zapisz się tutaj i odbierz bezpłatnego ebooka