Blog KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA OD KUCHNI

Komunikacja firmowa w czasie pandemii – wyniki badania

Znamy już wyniki badania komunikacji wewnętrznej w czasie pandemii i tego, jak radzą sobie z nią firmy. Badanie zainicjowała w kwietniu Marta Dobrzańska z Great Digital, która zaprosiła mnie do współpracy przy tym przedsięwzięciu. Dziękujemy tym z Was, którzy podzielili się swoimi opiniami. W badaniu wzięło udział ponad 130 osób. Zobaczcie, jak miewa się obecnie komunikacja wewnętrzna w tych firmach.

Dominuje praca zdalna
Aż 88% osób, które wzięły udział w badaniu, pracuje w firmach, w których wszyscy lub większość pracowników pracuje obecnie zdalnie. W 80% firm praca zdalna była już praktykowana wcześniej przed pandemią, ale nie w aż tak dużym wymiarze. Dla 15% firm wdrożona w czasie kryzysu praca zdalna to nowość. To tyle tytułem wstępu. A teraz konkrety.

Narzędzia komunikacji w czasie pandemii
Wśród najczęściej stosowanych w czasie pandemii narzędzi komunikacji wewnętrznej wymieniliście maile oraz narzędzia do tele i videokonferencji. Intranet wykorzystuje 60% badanych firm, a w prawie co 2. firmie stosowane są wewnętrzne serwisy społecznościowe.

Najczęstsze stosowane obecnie rozwiązania komunikacyjne to:
•    komunikacja ogólnych zaleceń w związku z pandemią
•    regularne spotkania online z szefem oraz współpracownikami
•    możliwość zwrócenia się z pytaniami do zespołu HR/komunikacji

W czasie pandemii firmy nie przestały komunikować się ze swoimi pracownikami (dzięki Wam). Wykorzystują do tego narzędzia, które dobrze znają ich pracownicy tzn. maile, telefony i videokonferencje, które zastąpiły spotkania stacjonarne. Sporą rolę odgrywają teraz także intranet i wewnętrzne media społecznościowe. Czy to drugie digitalowe narzędzie zyska na popularności i zostanie z nami na dłużej? Zobaczymy. Jest ku temu duża szansa.

Co trochę smuci, to fakt, że tylko połowa firm powołała sztab kryzysowy. Większość postawiła na komunikację z przełożonym, współpracownikami i zespołem HR jako źródłami informacji, co jest dobrym rozwiązaniem, ale koordynujący wszystkie pandemiczne kwestie zespół kryzysowy też by się przydał.  

Oczekiwania wobec komunikacji wewnętrznej

Powiedzieliście nam też, że chcielibyście, aby komunikacja wewnętrzna w trakcie pandemii była transparentna (90%) i zrozumiała (85%). Prawie 80% badanych uważa, że dodatkowo komunikacja teraz powinna być priorytetowa, tzn. ma wyprzedzać plotki. To tyle jeśli chodzi o nasze marzenia. Rzeczywistość jest dużo gorsza.

Popatrzcie na te rozbieżności. Przepaść. Największa rozbieżność występuje w przypadku transparentności komunikacji – oczekuje jej 9. na 10. pracowników, a doświadcza jej jedynie 20%. Bardzo źle wygląda też kwestia prowadzenia komunikacji angażującej, nastawionej na dialog z pracownikami. Obecnie tylko co 10. pracownik jest zdania, że komunikacja w jego firmie jest prowadzona właśnie w ten sposób. Reszta też wypada naprawdę słabo. Niestety obecny styl komunikacji wewnętrznej w czasie pandemii nie spełnia Waszych oczekiwań.

Stopień doinformowania
Najlepiej czujecie się poinformowani odnośnie zaleceń w zakresie pracy zdalnej, Waszych obowiązków oraz zabezpieczenia firmy na czas pandemii. 62% badanych czuje się poinformowana odnośnie stabilności ich stanowiska pracy, a 40% odnośnie zaplanowanych podwyżek i awansów (tyle samo mówi, że jest źle poinformowana w tej kwestii). Wielką niewiadomą jest przyszłość – plany działania firmy po zakończeniu pandemii, ale to raczej oczywiste – nadal wiemy niewiele, jak choćby to, kiedy pandemii zostanie odwołana i wrócimy do normalności.

Wyzwania komunikacyjne w czasie pandemii
Dla co 2. badanej osoby największym wyzwaniem w komunikacji jest obecnie brak bezpośredniego kontaktu z koleżankami i kolegami z pracy. A jednak przydaliby się nam. A dla 38% wyzwaniem jest konieczność pogodzenia pracy z opieką nad domownikami (ja dodaję od siebie jeszcze odpowiedź – i w czasie remontu prowadzonego przez sąsiadów). Tylko co 10. osoba nie dostrzega obecnie żadnych wyzwań.

Wśród odpowiedzi otwartych pisaliście także, że obecnie borykacie się z następującymi kwestiami:
•    brak chęci po stronie zarządu na komunikowanie obecnej sytuacji (pisaliście mi też o tym w prywatnych wiadomościach na początku pandemii – niedobrze, naprawdę szkoda, to stracone możliwości),
•    większa ilość pracy, ponieważ w trybie home office granica między pracą a czasem prywatnym zaciera się,
•    trudności w prowadzeniu komunikacji z pracownikami produkcji, którzy wykonują swoje zadania w normalnym trybie.

Co dalej?
W pełnym raporcie przygotowałyśmy z Martą więcej wyników dot. tego badania i 6 podpowiedzi, na czym warto się teraz skupić. Pamiętajcie, że pandemia wciąż trwa i końca nie widać. Nadal ważna jest komunikacja do pracowników w tym zakresie, choć zmieniają się tematy. Teraz stawiamy na bezpieczny powrót do pracy i mówienie o przyszłości – tyle, ile wiemy, tyle, ile możemy. Wasi pracownicy z pewnością czekają na takie wiadomości.

Cały raport do pobrania bezpłatnie na stronie Marty tutaj.

******

Sprawdźcie też:
Facebooka bloga @blogkwok,  LinkedIn (zapraszam do sieci kontaktów) i na Twittera @maja_biernacka
szkolenia otwarte z komunikacji wewnętrznej (także online)
• newsletter – zapisz się tutaj i odbierz bezpłatnego ebooka

Grafiki: Great Digital