Blog KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA OD KUCHNI

Mapa kompetencji specjalisty komunikacji wewnętrznej według Institute of Internal Communication

Widzieliście już nową mapę kompetencji specjalisty komunikacji wewnętrznych wydaną przez brytyjski Institute of Internal Communication (IoIC)? Warto rzucić okiem, aby sprawdzić, które kompetencje i obszary powinniśmy rozwijać, aby jeszcze skuteczniej działać w naszym zawodzie.

Czym jest mapa kompetencji?

„The IoIC Profession Map: A framework for internal communication professionals” to mapa definiująca kompetencje, które powinny mieć i rozwijać osoby zajmujące się komunikacją wewnętrzną. Wydana została przez Institute of Internal Communication – uznaną brytyjską organizację skupiającą profesjonalistów komunikacji wewnętrznej. Nie mamy w Polsce takiego podmiotu, więc korzystajmy z dobrodziejstw, które oferuje IoIC w UK. Tym bardziej, że wiele ich materiałów dostępnych jest bezpłatnie. Opublikowana w styczniu 2020 mapa to nowe wydanie.

Co znajdziecie na mapie?

Na czym polega nasza rola w organizacji? Według IoIC to stwarzanie dla naszych pracowników warunków, by czuli się poinformowanymi, połączonymi i ukierunkowanymi, aby mogli zwiększać wydajność organizacji. Dobrze powiedziane!

Mapa podzielona została na 6 obszarów kompetencyjnych:
1.    strategia, planowanie i orientacja biznesowa (strategy, planning and business acumen)
2.    rozumienie ludzi i kultur (understanding people and cultures)
3.    tworzenie i nadzorowanie treści i konwersacji (creating and curating content and conversation)
4.    zarządzanie narzędziami i społecznością (channel and community management)
5.    prowadzenie badań, mierzenie i wykazywanie wartości (conducting research, measuring and demonstrating value)
6.    wpływanie i doradzanie (influencing and advising)

Każdy z tych 6 obszarów jest dokładnie opisany.
IoIC wyróżnia też 4 poziomy biegłości w komunikacji wewnętrznej. Takie 4 stopnie wtajemniczenia. Są to, zaczynając od najniższego:
1.    dostarczanie (delivering)
2.    zarządzanie (managing)
3.    doradztwo strategiczne (strategically advising)
4.    przywództwo (leading)

Aby ustalić, na którym poziomie jesteśmy, należy wczytać się w tabelki opublikowane w tej publikacji.

Każdy z tych 4 poziomów połączono z 6 obszarami kompetencji. Przy każdym z 4 poziomów wypisano, co specjalista komunikacji wewnętrznej powinien na tym poziomie wiedzieć i robić w danym obszarze kompetencyjnym. Przykładowy fragment tabeli dla “creating and curating content and conversation” znajdziecie poniżej.

W czym może pomóc nam ta mapa?
Jeśli przeanalizujecie swoje kompetencje wg wytycznych, które są w tym raporcie, będzie mogli:
1.    zobaczyć, na którym z 4 poziomów już jesteście
2.    zobaczyć, które kompetencje macie na wysokim poziomie
3.    a które wymagają poprawy

To ważne wskazówki dotyczące tego, w których obszarach powinniśmy się dalej rozwijać i w których już działamy biegle. To dobra mapa do planowania dalszego rozwoju w obszarze komunikacji i kariery w firmie. Oczywiście dużo zależy tu od zajmowanego aktualnie w firmie stanowiska i naszego zakresu obowiązków.   

Mapa jest bardzo ambitna, a IoIC stawia nam wysoko poprzeczkę. Po przeanalizowaniu jej stwierdzam, że wciąż mam nad czym pracować. Jeśli jednak poważnie myślicie o swojej pracy i macie z komunikacją wewnętrzną związane bardziej ambitne plany niż tylko publikowanie artykułów i wideo w intranecie, to warto zaplanować swoją przyszłość z głową, tzn. z mapą. Na końcu mapy jest szablon do zbudowania indywidualnego planu rozwoju.

Pobierz mapę bezpłatnie
Raport z mapą dostępny jest bezpłatnie na stronie Institute of Internal Communication tutaj. Przeanalizujecie i zobaczcie, jak idzie Wam praca i rozwijanie kompetencji w obszarze komunikacji wewnętrznej.  A jeśli chcecie je poszerzyć, to zapraszam na szkolenia do mnie (sprawdźcie kalendarz najbliższych) lub do współpracy (moja oferta).

******

Sprawdźcie też:
Facebooka bloga i LinkedIn (zapraszam do sieci kontaktów)
szkolenia otwarte z komunikacji wewnętrznej
• newsletter – raz w miesiącu z nowymi wpisami (zapisy – prawa kolumna bloga)

Grafiki: raport IoIC