Blog KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA OD KUCHNI

Międzynarodowe stowarzyszenia komunikacji wewnętrznej i PR

W styczniu zapisałam się do Chartered Institute of Public Relations (CIPR) w Wielkiej Brytanii. Zamierzam jeszcze mocniej przyglądać się komunikacji wewnętrznej w innych krajach. Być może część z Was już zauważyła lub czytała w moim newsletterze lub na blogu, że zaczęłam też pisać bloga po angielsku. Jest tutaj i nazywa się Behind the IC scenes.

Dziś proponuję Wam krótkie zestawienie międzynarodowych stowarzyszeń zrzeszających PR-owców i specjalistów komunikacji wewnętrznej, o których wiem, że prężnie działają. Być może zainteresuje Was przyłączenie się do któregoś z nich. Zapewne jest ich więcej – skupię się jednak na tych, które znam.

Institute of Internal Communicaion (IoIC) –  ten popularny wśród specjalistów komunikacji wewnętrznej (nie tylko na Wyspach) brytyjski Instytut Komunikacji Wewnętrznej w ramach członkostwa oferuje dostęp online do wielu materiałów (artykułów, raportów itp.), także do webinarów i networkingu. Organizuje cenione w UK konferencje i szkolenia (miałam okazję  uczestniczyć), na które otrzymuje się zniżkę, jeśli należy się do IoIC. Instytut prowadzi także certyfikację specjalistów komunikacji wewnętrznej. Sporo się u nich dzieje.

Przynależeć można niekoniecznie jako member czy fellow. Są też inne, tańsze opcje, z niższymi kryteriami przyjęć. Aby zostać członkiem tego stowarzyszenia, podobnie jak innych, trzeba spełnić określone warunki. Nie są one jednak aż tak skomplikowane, jeśli pracujecie w komunikacji wewnętrznej. Obowiązują opłaty członkowskie.  

Aktualnym pezydentem IoIC jest Suzanne Peck, szefowa Sequel Group, znanej i nagradzanej brytyjskiej agencji komunikacji wewnętrznej. To praktyk komunikacji z wieloletnim doświadczeniem.

Po więcej informacji o IoIC skoczcie tutaj: www.ioic.org.uk

Chartered Institute of Public Relations (CIPR) – to brytyjskie stowarzyszenie PR-owców. Specjaliści komunikacji wewnętrznej też tu są, m.in. ja. W ramach członkostwa otrzymujecie dostęp do wielu materiałów online, do networkingu, mentoringu, także dostęp do wydawanych przez CIPR raportów, zniżki na konferencje i szkolenia. To stowarzyszenie także certyfikuje osoby zajmujące się komunikacją. Możecie też brać udział w wyborze władz stowarzyszenia. Z tego, co obserwuję m.in. na twitterze, sporo tam się dzieje i to właśnie dlatego zdecydowałam przyłączyć się właśnie do nich. Rekomendowała mi ich także Marzena Tajchman z bloga Części wspólne, która należy do CIPR od kilku lat. 

Możecie się przyłączyć, wybierając poziom od fellow przez member po global affiliate. Tu także obowiązują kryteria, na podstawie których możecie zostać członkiem tego stowarzyszenia. Tu także obowiązują opłaty członkowskie.  

Obecną szefową CIPR jest popularna w UK ekspertka komunikacji wewnętrznej, Jenni Field, właścicielka agencji Redefining Communications, czyli praktyk komunikacji wewnętrznej.
Więcej informacji o CIPR znajdziecie tutaj: www.cipr.co.uk

International Association of Business Communicators (IABC) – to międzynarodowe stowarzyszenie wszystkich osób zajmujących się komunikacją. Podobnie jak inne stowarzyszenia tego typu organizują networkingi, szkolenia, konferencje, webinary oraz certyfikują specjalistów. Siedzibę mają daleko od nas, bo w San Francisco. Ale mają też wiele oddziałów na całym świecie. Najbliższe nam są w Belgii, w Niderlandach (bo chyba tak się odmienia nową nazwę Holandii), na Słowenii i w UK. Aby przynależeć do IABC, należy wnieść opłatę.

Obecną przewodniczącą IABC jest Victoria Dew, założycielka i CEO Dewpoint Communications. Więcej informacji znajdziecie tutaj: www.iabc.com

Institute for Public Relations (IPR) – to międzynarodowa fundacja z siedzibą na Uniwersytecie na Florydzie. Zrzeszają PR-owców, dla których organizują webinary, konferencje, prowadzą badania, wydają bezpłatny newsletter z ciekawymi artykułami i wywiadami. Nie ma opcji zostania członkiem tej fundacji.  

Prezydentem i CEO IPR jest Dr Tina McCorkindale. Więcej informacji znajdziecie na: instituteforpr.org

Inne stowarzyszenia
Znacie inne prężnie działające międzynarodowe stowarzyszenia dla specjalistów komunikacji wewnętrznej? Dajcie znać, jeśli tak. Chętnie dodam do listy.

******

Sprawdźcie też:
Facebooka bloga @blogkwok,  LinkedIn (zapraszam do sieci kontaktów) i na Twittera @maja_biernacka
szkolenia otwarte z komunikacji wewnętrznej (także online)
• newsletter – zapisz się tutaj i odbierz bezpłatnego ebooka