Blog KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA OD KUCHNI

Musisz zwolnić pracowników? Zaplanuj komunikację

Bardzo nie podoba mi się ten wpis i jest mi przykro, że go publikuję w tych ciężkich wirusowych czasach, ale… nawet nie chcecie wiedzieć, ile razy w ciągu ostatnich dni zostałam zapytana o komunikację zwolnień pracowników. Jak to zrobić? Kto powinien i kiedy? Co z pracownikami, którzy zostaną? Podpowiedzi znajdziecie poniżej.

Straszna sytuacja za oknem. Dostałam już od 1 czytelniczki bloga informację, że została zwolniona, inna firma zapytała mnie o zwolnienia grupowe, a w mediach widzę, że jeden z moich klientów już nawet podał tę informację do publicznej wiadomości. Bardzo mi przykro…

Najbliższe tygodnie, miesiące to będzie trudny czas. Jeśli Wasze firmy będą musiały zwalniać albo wprowadzać inne drastyczne zmiany, przygotujcie komunikację z głową. Zaplanujcie ją wcześniej. Jeśli wiecie lub podejrzewacie, że Wasza firma może być zmuszona podjąć takie decyzje, zaproponujcie Waszym szefom, by zrobili to odpowiednio. Zadanie dla Was – przygotować plan i odpowiednie materiały.  

Pamiętajcie też, że jeśli potrzebujecie konsultacji w tym temacie, czy w innym dotyczącym komunikacji wewnętrznej, to wraz z moją firmą polecamy się. Więcej informacji o moich konsultacjach znajdziecie tutaj.

Zebrałam w jednym wpisie poniżej wszystkie dotychczasowe artykuły blogowe, które pojawiły się u mnie w temacie zwolnień. Jako pierwszy hitowy wśród Was (ponad 500 udostępnień!) wpis, w którym analizuję list Elona Muska dotyczący zwolnień grupowych w Tesli, który wysłał do swoich pracowników. Miał być tajny, a wyciekł do mediów. To też kolejny argument dla Was w przekonaniu szefów, aby zakomunikowali zwolnienia z głową. To już kryzys dla firmy, po co, aby dodatkowo z powodu słabej komunikacji zwolnień wylądowała firma krytykowana na czołówkach gazet czy na pierwszych stronach portali informacyjnych.  

Wpisy z podpowiedziami, jak zakomunikować zwolnienia w firmie:
1.    Czy Elon Musk dobrze zakomunikował grupowe zwolnienia w Tesli?
2.    Jak informować pracowników o zwolnieniach w firmie
3.    Zwalniasz pracownika? Ostatnie słowo należy do niego, nie do Ciebie
4.    Trudna sztuka komunikowania zwalniania

Konsultacje z komunikacji wewnętrznej
Jeśli potrzebujecie wsparcia w komunikacji wewnętrznej, chcecie skonsultować swoje działania, które planujecie wdrożyć lub zbudować je od podstaw z firmą zewnętrzną od podstaw, zapraszam do kontaktu. Więcej informacji o konsultacjach znajdziecie tutaj.

******

Sprawdźcie też:
Facebooka bloga @blogkwok,  LinkedIn (zapraszam do sieci kontaktów) i na Twittera @maja_biernacka
szkolenia otwarte z komunikacji wewnętrznej
• newsletter – raz w miesiącu z nowymi wpisami (zapisy – prawa kolumna bloga)

Fot. Pixabay.com