Blog KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA OD KUCHNI

Onboarding zacznij zaraz po podjęciu decyzji o zatrudnieniu

Dlaczego onboarding powinniśmy zacząć zanim pracownik przyjdzie pierwszego dnia do pracy? Co możemy zrobić zanim nowa osoba zawita w nowe progi? Dziś o onboardingu zwanym w tym wydaniu pre-onboardingiem lub wczesnym onboardingiem.

Zalety wczesnego onboardingu
Czytałam kiedyś, że u pracownika, który podjął decyzję o zmianie pracy i dostał ofertę pracy, rodzi się wiele wątpliwości w okresie między podjęciem decyzji o zatrudnieniu się u nowego pracodawcy a przyjściem pierwszego dnia do pracy. Szczególnie jeśli ten czas trwa kilka tygodni lub nawet miesięcy. Stres, wątpliwości, niepokój – to emocje, które mogą towarzyszyć nowemu pracownikowi. M.in. dlatego firmy coraz częściej decydują się, aby ich proces wdrożenia rozpoczął się zanim nowa osoba przyjdzie do pracy.

Robią to też dlatego, że jak najwcześniej chcą budować więzi pomiędzy firmą, zespołem a nowym pracownikiem, chcą integrować tę osobę z nową firmą, ale też budować swój wizerunek czy rozpocząć proces informowania pracownika o nowej firmie i o tym, jak funkcjonuje.

Dzięki temu nowy pracownik, gdy stawi się pierwszego dnia do pracy, ma już podstawową wiedzę o firmie i jest już w pewnym stopniu z nią zintegrowany, czuje się z nią „połączony”.

Przykładowe działania
Co możemy zrobić, zanim nowa osoba przyjdzie do pracy? Możemy np. wysłać specjalną kartkę od nowego zespołu czy przełożonego do nowego pracownika. Pisałam o tym szerzej tutaj - Wyślij kartkę do nowego pracownika. Jeśli budżet nie pozwala nam na takie działanie, możemy wysłać list, email lub zadzwonić.
Są firmy, które wysyłają także welcome booki (podręczniki dla nowych pracowników z najważniejszymi informacjami o firmie – np. takie, jak ten opisany przeze mnie tutaj: Podręcznik Dev Knighta dla nowych pracowników) czy zestawy gadżetów (welcome packi) wraz z informacjami, jak będzie wyglądał pierwszy dzień w nowej pracy.

W tym wpisie znajdziecie przykładowy podręcznik dla nowego pracownika: Podręcznik Dev Knighta dla nowych pracowników


Powitalna przesyłka od NIVEA Polska (źródło: LinkedIn Nivea Polska)

Firma Future Processing z Gliwic daje nowym pracownikom dostęp do intranetu zanim przyjdą do pracy. Mogą z domu podejrzeć sobie, co dzieje się w firmie i o niej poczytać. Polecam Wam mój wywiad z nimi na temat całego ich onboardingu: Onboarding z opcją dla powracających mam w Future Processing. Polecaliście ten wywiad bardzo – udostępniliście ten wpis ponad 400 razy!

Jeśli planujecie onboarding w firmie, koniecznie przeczytajcie ten wywiad: Onboarding z opcją dla powracających mam w Future Processing

Inne firmy wykorzystują ten czas na załatwienie kwestii formalnych, papierkowych. Podpisanie umowy, zorganizowanie identyfikatora, komputera, odzieży roboczej, wysłanie pracownika na badania itd.

Dzięki takim działaniom, gdy nowa osoba przyjdzie pierwszego dnia do pracy, będzie czuła się trochę pewniej, ponieważ będzie miała już pierwsze informacje o firmie. Będzie też wiedziała, że nowy pracodawca o niej pamięta i o nią dba. Powinna także mieć dobre zdanie o nowym pracodawcy jako dobrze zorganizowanym, dbającym o pracowników. Widzę same zalety tak wczesnego rozpoczęcia wdrażania nowych pracowników do pracy.

Pozostałe wpisy o onboardingu
Rzućcie też okiem na inne moje wpisy w temacie #onboardingu. Znajdzie tam wskazówki dotyczące elementów onboardingu czy np. o welcome bookach, czyli podręcznikach dla pracowników. A może słyszeliście o innych przykładach działań, które realizują firmy zanim pracownik przyjdzie do pracy? Dajcie znać na Facebooku bloga lub w komentarzach poniżej.

Moje wsparcie
A jeśli potrzebujecie wsparcia w wypracowaniu onboardingu w Waszej firmie i we wdrożeniu go, zapraszam do współpracy (kontakt). Mam opracowane rozwiązania, które pomogą nam wspólnie wypracować działania dopasowane do sytuacji Waszej firmy.  

******

Sprawdźcie też:
Facebooka bloga,
• newsletter – raz w tygodniu nowy wpis z bloga w Waszych skrzynkach e-mailowych (zapisy – prawa kolumna bloga, sekcja newsletter),
szkolenia z komunikacji wewnętrznej – terminy najbliższych szkoleń otwartych, ofertę szkoleń zamkniętych i sesji indywidualnych.


Fot. główne: Pexels.com