Blog KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA OD KUCHNI

Podręcznik Dev Knighta dla nowych pracowników

Trafiłam ostatnio na onboardingowy Podręcznik Dev Knighta, który przygotowała firma eEngine Software House z Aleksandrowa Łódzkiego dla swoich nowych pracowników. Nie kryła się z tym i opublikowała efekty swojej pracy na blogu firmy. Dzięki temu jeszcze skuteczniej buduje swój wizerunek jako pracodawca. Zajrzałam do środka, by sprawdzić, jak przedstawili nowym pracownikom najważniejsze kwestie dotyczące ich firmy.

Pierwsze wrażenie: wystarczająca dawka tekstu wzbogacona ciekawymi grafikami. Wszystko podane w przejrzysty sposób.

Co znalazło swoje miejsce w podręczniku dla nowych pracowników:

 • cechy pożądanych współpracowników,  
 • możliwe ścieżki kariery,
 • historia firmy i informacje o jej twórcach podane w pigułce,
 • krótkie opisy najważniejszych projektów i klientów,
 • opis pierwszego dnia pracy i pierwszego miesiąca,
 • narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy,
 • zasady panujące w biurze,
 • kultura pracy, zasady komunikacji w firmie,  
 • zasady zatrudniania, w tym program rekomendacyjny oraz cechy GoodDevKnight person.

Inspiracje od Dev Knighta warte rozważenia przy projektowaniu podręczników dla pracowników

Poniżej kilka rzeczy, które warte są rozważenia, gdy już siądziecie do projektowania podręczników dla pracowników w Waszych firmach.

1. W Podręcznik Dev Knighta kilkakrotnie mowa jest o tym, jakich osób szuka firma i na co zwraca uwagę podczas rekrutacji. Jak podkreślają twórcy eEngine Software House zatrudniają tylko tych, dla których sami chcieliby pracować! A gdy mają już na oku kandydata, zadają sobie 3 ważne pytania:

 • czy chcielibyśmy, żeby ten człowiek był naszym szefem?
 • czego może on mnie nauczyć?
 • co się stanie, jeśli nie zatrudnimy tego człowieka?

2. W firmie nie ma klasycznych regulaminów w formie punktowej wyliczanki i długich zdań z użyciem żargonu. Tu są ciekawe i proste infografiki. Zdecydowanie więcej zapamiętuje się po przejrzeniu ich niż po lekturze spisanego w punktach regulaminu firmy. Pod warunkiem, że w ogóle pracownik do takiego regulaminu sięgnie. Regulaminy w formie infografik wiszą w eEngine Software House w kuchni.

3. Także za pomocą infografiki przedstawiono możliwe ścieżki kariery. Przypominają kolejne poziomy gry (kompetencje) i możliwe punkty do pozyskania (moce kodu). Po ich zdobyciu gracz przechodzi na kolejny poziom wtajemniczenia (awanse).

4. Etapy rozwoju firmy przedstawiono na atrakcyjnym wykresie kołowym, który aż prosi się, by odkryć, ile litrów kaw wypito na poszczególnych etapach rozwoju firmy. 

5. Podoba mi się przemycanie w kilku miejscach podręcznika zasad panujących w firmie. Wprost mowa jest o tym, by pytać, kwestionować i dociekać. Są też zapewniania, że pracownik nie zostanie sam na placu boju. Wręcz prosi się nowego pracownika, bym sam zastanowił się, czego mentor (przydzielony nowemu pracownikowi w pierwszym miesiącu pracy) może nauczyć się od niego! A gdy „czegoś nie będziesz wiedział, nie bój się zapytać. Szkoda Twojego czasu na samotne szarpanie się z problemami”.

6. Podręcznik ma atrakcyjną wizualnie formę, napisany jest z poczuciem humoru, prostym językiem, ale i z elementami języka programowania (zrozumiałego jednak także dla osób spoza branży). Postawiono na formę, choć nie obniża to jakości treści. Tam, gdzie tylko można było, wykorzystano grafikę. 

Czego mi zabrakło? Mowa jest wciąż o ludziach, na których stawia firma. To bardzo cenne w komunikacji firmy. Dlatego chciałabym ich w tym podręczniku zobaczyć. To uwiarygodniłoby i wzmocniło przekaz.

Podsumowując: bardzo fajny pomysł i wykonanie. Czytelny i prosty przekaz podany w atrakcyjnej wizualnie formie. Warto uważnie prześledzić ten podręcznik i wykorzystane w nim pomysły zanim zaczniecie projektować takie wydawnictwo dla Waszych pracowników.

Cały podręcznik możecie zobaczyć na firmowym blogu eengine.pl. [EDIT kwiecień 2023]: Tej wersji nie ma już na blogu firmy eEngine, ale jest nowsza z 2021 r. Znajdziesz ją tutaj.

A gdybyście szukali innych wskazówek, jak konstruować podręcznik dla pracowników, zapraszam do lektury mojego wpisu Wydajemy podręcznik dla nowych pracowników.

Zapraszam także na Facebooka bloga, gdzie można śledzić kolejne wpisy.

A jeśli chcecie pochwalić się Waszymi onboardingowymi podręcznikami dla nowych pracowników, zapraszam do kontaktu.

Grafiki: Podręcznik Dev Knighta