Blog KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA OD KUCHNI

Zostaw już te narzędzia komunikacji wewnętrznej. Masz ważniejszą kwestię do ogarnięcia

Podczas współpracy z Wami widzę, że bardzo dużo uwagi przykładacie do usprawniania narzędzi komunikacji wewnętrznej. To ważne, aby mieć sprawnie działające narzędzia, które niosą przekaz do naszych pracowników. Ale zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, czy to jest właściwy fokus dla naszych działań.  
Narzędzie czy przekaz? Na co powinniśmy postawić?

Przeanalizujmy 2 kwestie.
Załóżmy, że mamy w firmie super wypasione narzędzia komunikacji: apki, intranety, Yammery i chatboty, które tańczą i śpiewają. I regularnie publikujemy w nich wybrane treści. Czy to sprawi, że nasi pracownicy będą z nich regularnie korzystać tylko dlatego, że są mamy nowoczesne narzędzia? No nie.

A teraz odwróćmy sytuację. Mamy słabe narzędzia, ale przekaz jest wypasiony, bo mocno nad nim pracujemy. Taki przekaz, na który pracownicy czekają, poruszający ważne dla nich tematy (które? wiemy to, bo to zbadaliśmy). Dodatkowo, tematy pisane są z perspektyw pracownika, językiem korzyści, w których widoczny jest odbiorca. W naszym przekazie zmieniają się nadawcy, a nie wciąż wysyłamy komunikaty, pod którymi podpisuje się zespół komunikacji wewnętrznej.

Tematy, gdzie każdy może być nadawcą, a nie wciąż tylko oficjalna komunikacja góra-dół, zwana czasami przez pracowników propagandą zarządu lub działu komunikacji. Czy wtedy pracownicy będą regularnie zaglądać po taki przekaz, mimo że narzędzie pozostawia wiele do życzenia? Będą!

Oczywiście najlepsza opcja, do której powinniśmy dążyć, to posiadanie i super narzędzi komunikacji wewnętrznej i mega contentu.

Jaki mamy z tego wniosek?
Za mało uwagi poświęcamy contentowi, za dużo narzędziom. Widzę to w Waszych firmach. Do zmiany!

Ostatnio wręcz powiedziałam 1 klientowi, aby zostawił już w spokoju te narzędzia. Zrobili już w tym obszarze bardzo dużo, mają wiele narzędzi różnego rodzaju. Teraz czas na poświęcenie uwagi contentowi. Ten klient zrobił ze mną audyt komunikacji wewnętrznej, więc dokładnie wie z finalnego raportu, czego oczekują pracownicy – których tematów powinno być więcej i w jakiej formie powinny być podane.

Bardzo Was zachęcam do zmiany fokusu. Teraz czas na przekaz. Ustalcie, jaki być powinien (tematy, forma podania, nadawcy itp.) i do dzieła z usprawnianiem tego obszaru komunikacji. Content jest królem? Tak, wg mnie nadal.

Potrzebujecie pomocy z przekazem?
A jeśli szukacie pomocy i interesuje Was temat tego, jak pisać, aby pracownicy chcieli nas czytać, zapraszam na mój kurs i szkolenie w tym temacie. Zarówno kurs z 90 lekcjami wideo na platformie i szkolenie na żywo ze mną o tym, jak pisać skuteczniej w komunikacji wewnętrznej, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród czytelników mojego bloga (dziękuję!). Właśnie trwają zapisy na kolejną edycję kursu, a ja przygotowuję się do poprowadzenia pod koniec miesiąca tego szkolenia dla kilku grup, w sumie 30 pracowników jednej z firm.  

Bieżący kalendarz kursów i szkoleń dostępny jest TUTAJ.

******

Sprawdźcie też:
Facebooka bloga @blogkwok,  LinkedIn (zapraszam do sieci kontaktów) i na Twittera @maja_biernacka
szkolenia otwarte i kursy na platformie z komunikacji wewnętrznej
• newsletter – zapisz się tutaj i odbierz bezpłatnego ebooka

Grafiki: Pixabay.com